Vii abia astăzi la Electric Castle? Vrei să știi cât este adevăr și cât exagerare în ce ai văzut la știri?






Mitul numărul 1: 
Este mult noroi! 
TRUE, 
dar vin oameni “spălați”. E mai civilizată atmosfera între oameni în cizme de cauciuc, decât în saloane unde toți au pantofi scumpi, dar se complac… în mocirlă. 

Mitul numărul 2: 
E “spital de nebuni”! Te poți pierde de prietenii tăi miercuri și nu-i mai găsești până sâmbătă. 
TRUE, 
dar îți poți face prieteni noi. 




Mitul numărul 3: 
Oamenii beau, ascultă muzică tare și… păcătuiesc :) 
TRUE, 
dar măcar fac ceva! Trăiesc! Festivalul ăsta nu scoate dracu’ din om, scoate omul din om! Îl face cum e el adevărat. Vorba unui prieten pe care mi l-am făcut… ieri (vezi punctul 2 :))
În plus, Persil are în camping un Laundromat unde îți speli păcatele GRATIS. Sau - cel puțin urmele lor. Vorba Claudiei, prietena Muzei ani de zile. (Ce articol prietenos :))

Vii abia astăzi la Electric Castle? Vrei să știi cât este adevăr și cât exagerare în ce ai văzut la știri?
Vii abia astăzi la Electric Castle? Vrei să știi cât este adevăr și cât exagerare în ce ai văzut la știri? De o grijă te scăpăm noi la festival. HIT HD și musai cu sunet!
Posted by Radu F. Constantinescu on Friday, 20 July 2018


Mitul numărul 4: 
E numai muzică “de neînțeleși”. 
FALSE, 
dar, dacă toată cultura ta muzicală înseamnă ce se dă astăzi la radio, e mai bine să rămâi acasă. 




Mitul numărul 5: 
La Electric Castle plouă mereu!
FALSE, 
anul trecut a fost de-a dreptul arid. Am băut multă bere la soare. Anul acesta, ce e drept, am băut în ploaie :)) Și am dansat în ploaie, doar în tricou, la Tres Delinquentes până a dat peste noi o cititoare care avea o pelerină în plus. Să-i dea Dumnezeu sănătate. 

Pentru (aproape) orice întrebare poți să pui un comment. Dacă nu răspundem e pentru că DANSĂM sau NE FACEM PĂCATE. 

Ești la Electric Castle sau ai prieteni acolo? Trebuie să știi asta :)



Ar fi trebuit să scriu acest articol împreună cu Muza, dar Ramona a vrut să se numească altfel. “Când e OK să-ți speli rufele în public?” Și cum niciunul dintre noi n-a cedat, i-am zis ca la Cluj, că tot suntem aici: No! Tulai, Doamne! Apăi așe o se numească la tine pe blog”.
S-a supărat. Și-a luat jucăriile. Și a scris singură. Link: https://goo.gl/be1ZuP

În primul rând Jos cu pălăria pentru inconștienții care au reușit să transforme Bonțida într-un loc de pelerinaj pentru iubitorii de muzică și libertate. Voi realizați că există locuri mult mai cunoscute în România unde s-ar fi putut face așa ceva? Dar omul sfințește locul, nu invers. Pentru video bifează HD :)


Cui nu-i place la Electric, nu-i place viața ☺️ WATCH HD! #vremuribune #Persil #ElectricCastle5
Posted by Radu F. Constantinescu on Saturday, 15 July 2017


Dovada cea mai bună că locul nu sfințește omul sunt bucureștenii noștri, care au crezut că e OK să vii la festival mai pe la 11 noaptea, cum se iese la noi în club, că doar Paul van Dyk punea abia la 30 de minute după miezul nopții. Ei au blocat 10km de șosea, bară la bară. Poate le era dor de o oră de vârf în Pipera :)

Bonus a fost întrebarea unei tipe dacă poți intra în parcare cu o mașină joasă. Răspunsul a fost genial: De intrat, puteți intra, de plecat… 

Nu o să vă spun NIMIC despre concerte. Poate doar regretul meu că Fanfare Ciocârlia au cântat la “matineu”. Meritau luminile spectaculoase de după apus. O să vă spun ce să luați și ce să lăsați acasă. 
Să luați (și) haine groase, dar să lăsați acasă “obrazul gros”. Aici n-ai ce să cauți dacă nu știi să-i respecți pe ceilalți. 
Să iei o baterie externă la telefon, dar să lași acasă fițele. 
Să-ți iei cortul pentru că e mișto la camping. Recunosc, eu sunt prea bătrân pentru asta, dar la 20 de ani muzica, mâncarea și dragostea la cort au alt gust :)



Să zicem că prietenii voștri și voi sunteți deja la cort. Și v-ați luat și haine mai groase care după două zile de festival ar avea nevoie de o… baie. Cum faci asta la cort? 
GRATIS! 
Persil a instalat chiar în camping un LAUNDROMAT. Invenția e americănească, dar la faza asta i-am luat. Că la ei e cu fise. Laundromatul Persil e cu zâmbete. Mai vin două fete, întreabă cât costă, li se răspunde “nimic” și ele zâmbesc. Așa funcționează. 

Astăzi îmi duc și eu tricoul cu Ba Na Na la Laundromatul Persil. Poate ne vedem acolo ;)

3 lucruri care mă scot din minți la tine. Dar pe care nu le-aș schimba!





Sunt masochist? 
Nu doar unul! 3 lucruri care mă scot din minți la tine, dar nu vreau să te “îndrepți”?
Păi femeia trebuie să aibă… curbe!
Și cele mai periculoase curbe ale femeii nu sunt nici zâmbetul, nici sânii, nici ochii “încondeiați”. 
Știți voi cât poate să te scoată în decor o întorsătură de frază? Gândurile femeii sunt adevărate serpentine! 

Ăsta e primul lucru care mă scoate din minți! Știi fazele când  te întrebi “cea vrut să spună cu asta”? Urăsc că simt că îmi întinde adevărat capcane, dar n-aș schimba asta pentru că-mi plac jocurile de cuvinte, poantele ascunse și e o adevărată provocare să stai în casă cu o rivală al sistemului de criptare Enigma. 

Doi. Sunt mai multe. Mai multe Ramone. Una e naivă ca pictura, alta ușor arogantă. Mai există una obsedată de curățenie și una căreia nu-i e frică să se murdărească în bucătărie. 
N-ai citit articolul ÎNTRE MINE ȘI MUZĂ, RUFELE MURDARE SE SPALĂ ÎN FAMILIE. PE CULORI? :) Ar trebui să o faci! 

Mai sunt Ramona iubitoare de muzică și Ramona iubitoare de liniște. Pe prima o să o duc VSD la Electric Castle și sper să o lase pe cealaltă acasă că o să fie nebunie! 


Lor li se adaugă pictorița și alergica la diluant și vopsele, 
repezita, dar și una exagerat de calmă care pare că ar da ignore chiar și unui cutremur. 
Pe unele dintre aceste Ramone le plac, pe altele nu. 
Și nu știu care dintre ele îmi deschide ușa când vin acasă!! 
De ce n-aș schimba asta? 
Hai să fim serioși, ce bărbat n-ar vrea să aibă un mini-harem închis într-o singură femeie? Chiar cu riscurile meseriei :)




Al treilea este că uită! Nu, serios! Muza glumește că o să facă Alzheimer, dar eu uneori mă simt de parcă suntem deja într-o fază premergătoare :) 
Uită filme, nume de actori, poantele pe care i le-am zis sau chiar poantele pe care chiar ea le-a scos în articole. 
Și totuși asta chiar n-aș schimba. Nu doar pentru că uită și când ne-am certat și când i-am greșit, dar mai ales pentru că uitarea asta e ei este foarte selectivă. 
Uită doar ce nu i se pare important. 
Și niciodată n-a uitat de ce m-a ales… 
Sau poate mă alege în fiecare zi? 


P.S. A scris și ea un text cu 3 lucruri. De fapt cred că ar fi fost mai multe, dar n-a vrut să le spună pe toate. Link: http://www.gustverde.ro/2017/07/3-lucruri-care-ma-scot-din-minti-la_11.html


Back to Top